Binali Yıldırım anaokulu açılışında konuştu: ‘İkinci yüzyıl Türklerin yüzyılı olacak’

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Konya’da merkez Selçuklu ilçesindeki Hatice-Ercüment Köylübay Kızılay Anaokulu’nun açılış merasiminde açıklamalarda bulundu.

Türk Kızılay ile 81 ile 81 anaokulu projesinin başlatıldığını söyleyen Yıldırım, projenin yeterlilik hareketi olduğunu belirterek, “Burada büsbütün bağışçıların, hayırseverlerin katkıları var. Devletin, Türk Kızılay’ın ve lokal idarelerin uyumu var. Temelinde 81 ile 81 okul projesi tek başına muhtaçlığımızı karşılayacak değil. Bunu biliyoruz fakat yapmak istediğimiz şey, farkındalığı arttırmak. Hem Türk Kızılay’ın yurt içinde, yurt dışında milyonlara nasıl ulaşıyorsa, beşere nasıl dokunuyorsa geleceğimizin teminatı evlatlarımıza da tıpkı ihtimamı gösterdiği ortada. İşte bu anlayışla, bugün 56’ncısının açılışını Konya’da gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Projenin 81 vilayette tamamlanacağı bilgisini veren Yıldırım, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın anaokullarının sayısını arttırma siyasetine bir nebze olsun katkı sağlamaktan büyük bir bahtiyarlık duyduklarının vurguladı.

“YOLLARI BÖLDÜK, HAYATLARI BİRLEŞTİRDİK”

Yıldırım, şöyle konuştu:

“Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, Türkiye’nin doğusuyla batısıyla, güneyiyle, kuzeyiyle her tarafı birbirine yaklaştırdık. ‘Yol ve su medeniyettir.’ dedik. Bu aşkla çalıştık. Büyük projeler gerçekleştirdik. Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü… Eğiste Viyadüğü yakında bitiyor. Say say bitmez. Bunlar natürel ülkemizin gurur projeleridir lakin inanın ki beni şu anaokulu açılışı o projelerin açılışından daha fazla heyecanlandırıyor. Zira burada geleceğe ve beşere yatırım var. Beşere yapılan yatırım, kuşaktan kuşağa ebediyen devam edecek bir yatırım.”

“İKİNCİ YÜZYIL TÜRKLERİN YÜZYILI OLACAK”

Yıldırım, Türkiye’nin yalnızca kendi vatandaşı ve geleceği için değil gereksinim sahibi ülkelerin de yardımına koştuğunu anlatarak şunları kaydetti:

“İkinci yüzyıla başlıyoruz. 2023, ikinci yüzyılımız ve bu yıldan itibaren ikinci yüzyıl Türklerin yüzyılı olacak. Bunu buradan bilmenizi istiyorum. Bunun bütün işaretlerini görüyoruz. İkinci yüzyılda, Türklerin yüzyılında da 2023’te de Cumhurbaşkanı seçimi var. İkinci yüzyılda önderimizi, Cumhurbaşkanımızı Konya, her vakit olduğu üzere ve rekor oyla seçmeye hazır mı? Evet, bu yanıt hoş. Konya’nın yüzde 75’e varan takviyeleri var. İnşallah daha fazlasını 2023’te göreceğiz.”