“Berlin Panteri” Turgay Şeren vefatının 6. yılında anılıyor

Galatasaray ve ulusal ekibin efsane kalecisi, “Berlin Panteri” lakaplı Turgay Şeren, vefatının 6. yıl dönümünde anılıyor.

Turgay Şeren, 15 Mayıs 1932’de Ankara Keçiören’de, Mustafa Kemal Atatürk’ün özel kalem müdür muavinlerinden Sabit Şevki Şeren ile öğretmenlik yapan Münevver Şeren’in ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Atatürk tarafından Türkay ismi verilen Şeren, Galatasaray Lisesi’nde öğretmenleri ve arkadaşlarının ismini Turgay diye söylem etmesinin akabinde bu ismi kullanmaya başladı.

Lise eğitiminin akabinde İstanbul Futbol Ligi’nde gayret eden Galatasaray’da futbolculuk mesleğine başlayan Turgay Şeren, A kadro formasıyla birinci sefer 30 Ekim 1949’da Vefa ile oynadıkları ve 1-0 kazandıkları maça çıktı.

FUTBOLCULUK MESLEĞİNİ GALATASARAY’DA GEÇİRDİ

Turgay Şeren, 18 yıllık futbolculuk mesleğinin tamamını Galatasaray’da geçirdi.

Efsane kaleci, sarı-kırmızılı forma altında 369 lig, 18’er kupa ve Avrupa kupası maçı olmak üzere toplam 405 müsabakada misyon yaptı.

Şeren, Galatasaray’da 3 İstanbul Profesyonel Lig, 2 Üstün Lig ve 3 Türkiye Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Galatasaray’ın Avrupa arenasına birinci kere çıktığı 1956-1957 döneminde, Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Romanya’nın Dinamo Bükreş takımıyla 26 Ağustos 1956’da oynadığı maçta kaleyi koruyan isim Turgay Şeren oldu.

Şeren, futbolculuk yaşantısındaki birinci ve tek kırmızı kartı 1962 yılında Beşiktaş ile oynadıkları ve 1-1 berabere biten derbi maçta gördü.

Kariyerindeki son resmi maçta, 11 Haziran 1967’de Karşıyaka ile oynanan karşılaşmada kaleyi koruyan Turgay Şeren, 2 Temmuz 1967’de ligde forma giyen oyuncuların oluşturulduğu karma bir kadro ile Galatasaray ortasında yapılan jübile maçıyla futbolculuğa veda etti.

Turgay Şeren, sarı-kırmızılı forma altında 55 maçta Fenerbahçe’ye karşı vazife yaparak, derbi tarihinde en çok maça çıkan oyuncu oldu.

RİVER PLATE TRANSFERİ GERÇEKLEŞEMEDİ

Turgay Şeren, 1959 yılında Arjantin’in River Plate ekibi ile mutabakatına karşın Galatasaray’ın yüksek bonservis bedeli istemesi nedeniyle bu transfer gerçekleşemedi.

River Plate forması altında üç hazırlık maçına çıkan ve Güney Amerika’da futbol oynayan birinci Türk oyuncu olan Şeren, Galatasaray’ın bonservisini vermemesi üzerine İstanbul’a döndü.

MİLLİ GRUPLA GELEN “BERLİN PANTERİ” LAKABI

Turgay Şeren, geniş kitlelerce tanınmasını ve sevilmesini sağlayan “Berlin Panteri” lakabını ulusal kadro forması altında aldı.

A Ulusal Ekip kalesini birinci sefer 28 Mayıs 1950’de İran ile oynanan ve Türkiye’nin 6-1 kazandığı hazırlık maçında koruyan Şeren’e, 17 Haziran 1951’de deplasmanda Batı Almanya ile oynanan ve ay-yıldızlıların 2-1 üstünlüğüyle sona eren hazırlık maçında yaptığı kurtarışlar sonrasında “Berlin Panteri” lakabı takıldı.

Türkiye’nin birinci sefer katıldığı 1954 FIFA Dünya Kupası’nda kaleyi koruyan Turgay Şeren, 5 sefer 21 yaş altı, 46 kere de A ekip olmak üzere toplam 51 ulusal maça çıktı.

TEKNİK YÖNETİCİLİK KARİYERİ

Turgay Şeren, 1968 yılında Mersin İdmanyurdu ile teknik yöneticilik mesleğine başladı.

Mersin İdmanyurdu’nun yarı sıra Vefa, Samsunspor ve Galatasaray’ı da çalıştıran Şeren, futbolculuk mesleğindeki başarılara teknik yönetici olarak ulaşamadı.

Futbol hayatının akabinde çeşitli gazetelerde spor müellifliği, televizyonlarda da yorumculuk yapan Turgay Şeren’in üç evliliğinden 4 çocuğu oldu.

84 YAŞINDA ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Turgay Şeren, 7 Temmuz 2016’da 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Efsane kalecinin naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Türkiye Futbol Federasyonunun aldığı kararla Spor Toto Harika Lig’de 2016-2017 dönemi Turgay Şeren’in ismiyle oynandı.