Beklenen görüşme gerçekleşti: Putin-Şi tepesiyle ilgili birinci açıklama

Özbekistan’ın başşehri Semerkant’ta düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü’nde beklenen Putin-Şi görüşmesi gerçekleşti. Görüşmeyle ilgili birinci ayrıntıları Reuters duyurdu.

Çin Devlet Lideri Şi Cinping ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna işgalinin akabinde bugün birinci defa Özbekistan’ın başşehri Semerkant’ta düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü doruğunda bir ortaya geldi.

Dünyanın gözünün kulağının çevrildiği görüşme iki ülke ortasında işbirliği ve ticaret hacminin artırılması ve ABD Doları’nın geri planda bırakılması açısından büyük değer taşıyor. Rusya ile Çin ortasında ticaretin rekor kırdığı ve yuan-ruble’nin dolar-ruble ticaretini geride bırakıldığı düşünüldüğünde, tepe, milletlerarası basın tarafından da yakından takip ediliyor.

İki başkanın, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde yaptığı görüşmeyle ilgili ise birinci açıklama geldi. Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere nazaran, Putin, Cinping’e Moskova’nın Pekin’in “Tek Çin” siyasetini desteklediğini, ABD’nin Tayvan Boğazı’ndaki “provokasyonlarına” karşı çıktığını ve Rusya’nın Çin’in Ukrayna üzerindeki “dengeli pozisyonuna” paha verdiğini söyledi.

AYRINTILAR GELİYOR…