Artan olaylar sonrası maske geri mi dönüyor? Bakan Koca’dan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 hadiselerinde son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, hastane yükündeki azalışın sürdüğünü söyledi. Koca, “Kötü günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, Covid-19 hadiselerinin artmasına bağlı maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, şu cevabı verdi:

*Hastalık artık grip üzere seyrediyor. Ama ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19 risk oluşturmaya tekrar devam edecek.

*Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmeleri değer arz ediyor. Grip değerinde olan hastalık toplumsal manada tasa sebebi olmaktan çıktı.

*Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam bilakis, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir.

*Kötü günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun.

‘HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME’

Bakan Koca, tabiplerle yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusu üzerine şöyle dedi:

*Tüm dünyada tıp, malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda.

*Bu nedenle, tüm dünyada, giderek, doktorlar mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dahil, mevzuya hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler.

*Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir usul geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan malpraktis yasası son derece kıymetli.

*Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne doktor mağdur oluyor.

*Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik.

*Bu sorun yüzünden, Türk tabiplerinin uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir periyot gelmekteydi.

*Eğer bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Doktor ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı. (DHA)