Apple Çin’e alternatif arıyor! iPhone üretimleri Hindistan’a kayabilir

Apple’ın kilit ortağı Foxconn, Brezilya ve Hindistan üzere Çin dışında dünyanın birkaç yerinde iPhone üretim sınırlarına sahip. Bununla birlikte, iPhone sevkiyatlarında Çin’in değerli bir merkez olmaya devam ediyor. Lakin Apple, tezlere tarihinde birinci sefer Hindistan ve Çin’de eş vakitli olarak iPhone üretimine başlayacak.

iPhone 14 modellerinden en az birinin Çin ile tıpkı anda Hindistan’da üretileceğini argümanı Apple ile ilgili sızıntıları yanlışsız çıkan Ming-Chi Kuo’dan geliyor. Eğer argüman gerçek çıkarsa birinci defa yeni jenerasyon iPhone üretimi Çin ile tıpkı anda diğer bir ülkede başlamış olacak.

Çin ile ABD ortasındaki tansiyonlar ve Çin’in tedarik zinciri üzerindeki jeopolitik etkileri Apple’ın bu kararı almasında tesirli olduğu iddia ediliyor.

APPLE ÇİN’E ALTERNATİF ARIYOR

Apple, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı tartışmalı ziyaretin akabinde Çin hükümetinin ABD’ye karşı mümkün bir “intikamı” konusunda tedarikçilerini uyardı. 

Pelosi, Apple’ın yonga üreticisi TSMC ve Tayvanlı montajcı Pegatron üzere birtakım tedarikçileriyle görüşmeler yaptı. O vakitten beri, Çin’in bu şirketlerden sevkiyatları engellediğine dair raporlar var.

Aynı vakitte, iPhone 14 serisinin üretiminde bazı küçük kalite sorunları nedeniyle gecikmeler yaşanıyor. Apple, Hindistan’da ve potansiyel olarak Brezilya’da da iPhone üretimini artırarak Çin’e olan bağımlılığını yavaş yavaş azaltmayı planlıyor.

Ancak tüm bu aksiliklere karşın analistler hâlâ Apple’ın yeni iPhone’un Eylül ayında tanıtılacağına inanıyor.

KAYNAK: HABER7