Anadolu Mektebi 10. yıl Edebiyat ve Kültür kampı Samsun’da başladı

Ladik Akdağ Kamp Merkezi’nde düzenlenen ve 5 gün sürecek kampa, 43 vilayetten 180 öğretmen ve öğrenci katılıyor. Anadolu Mektebi Yürütme Konseyi Lideri Prof. Dr. Sami Güçlü, açılışta yaptığı konuşmada, 18 yaşında memleket sorunu ile ilgilenmeyen kişinin 40 yaşında geldiğinde de memleketiyle ilgili hiçbir iş yapamayacağını söyledi.

Öğrencinin yeterli bir üniversiteye gitmesinin kıymetli olduğunu lakin tek emelinin bu olmaması gerektiğini vurgulayan Güçlü, şunları kaydetti:

“İlk evvel âlâ bir insan olacak. Yeterli bir vatandaş olacak. Adalet, hak, hukuk, hizmet, hürmet üzere kavramları bilecek. Olağan düzgün üniversite, güzel bir kısım dilek etmesi olağan ancak tek emel üniversite olursa ülke nedir, vatan nedir, bayrak nedir, fedakarlık nedir bilemez. Yarın ülkede bir sorun çıktığında terkedilmesi gereken kara kesimi mı burası. Bu türlü durumlar ile karşılaşıyoruz. 18 yaşında memleket sıkıntısına bakmayan adam 40 yaşında ne yapabilir. 18, 19 yaşında idealizmim en yüksek olduğu yaşta kendi memleketindeki soruna sahip çıkma hamasetini gösteremeyen gencin 40 yaşına geldiğinde yapacağı hiçbir şey yoktur. Bu bahiste Anadolu Mektebi bir davet, bir ikaz yapıyor. Biz hem çok bilgili, kültürlü, kendini ve toplumu tanıyan, vatan millet kavramının özünü kavramış birebir vakitte da istediği meslekte çok güzel bir eğitim almış gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu ülkede şu anda kendi hayalleri ümitleri olan çok insan var. Tıpkı vakitte gönül coğrafyamızda Türkiye’den beklentisi olan birçok insan var. Afrika’da, Orta Asya’da, Avrupa’da var.”

Kampa ilerleyen süreçte, Prof. Dr. Fatih Kanter, Prof. Dr. Beyhan Kanter, Prof. Dr. Şaban Sıhhat ve Prof. Dr. Dursun Ali Tokel de konuşmacı olarak katılacak.