Altılı masada Suriye çatladığı: Davutoğlu’nun kelamları CHP’yi rahatsız etti

21 Ağustos’ta Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun mesken sahipliğinde gerçekleşecek altılı masa toplantısının hazırlıkları sürerken, izlenecek siyasetler konusunda ortaklar ortasındaki görüş ayrılıkları derinleşiyor. Altılı masada son günlerde bilhassa Suriye siyaseti konusunda tartışma yaşanıyor.

Türkiye’nin geçmişteki Suriye siyasetinde attığı yanlış adımlarda direkt hissesi bulunduğu belirtilen Davutoğlu, üstü kapalı olarak Türkiye’nin Suriye ile diyaloga girmesine itiraz ediyor. Son olarak bu halini, “Rusya, Türkiye’yi Esad rejimini yasallaştıracak formda görüşmeye zorluyor” sözleri ile gösterdi.

Davutoğlu’nun Suriye-Türkiye alakaları konusundaki açıklaması CHP’de külfete neden oldu. CHP’liler, Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu’nun telaffuzlarının tam bilakis bir siyaset izlediğini ve iktidara gelir gelmez Suriye ile olağanlaşma adımı atılacağını lisana getirdiğini hatırlatarak, “Böyle bir durumda ortak bir Suriye siyaseti nasıl belirlenecek?” sorusunu gündeme getirdi. Parlamenter sisteme geçiş dışında çabucak hemen her mevzuda karşıt düşen ortaklar böylelikle son olarak Suriye siyaseti konusunda ayrışmış oldu.

“TOPLANIP TOPLANIP DAĞILIYORLAR”

Öte yandan, altılı masanın ortakları ortasında seçim öncesi açıklanması planlanan ‘koalisyon protokolü’ konusunda kasvet yaşanıyor. Koalisyon protokolünde yer alacak hususlarda altı parti ortasında farklı bakış açıları var. İktidar olmaları durumunda Davutoğlu, atılacak her adımın altı başkanın imzası ile hayata geçirilmesini, Karamollaoğlu önderlerden oluşan istişare meclisi gibisi bir yapının kurulmasını, DEVA Partisi ise geçiş süreci ile ilgili bir mutabakata varılmasını, seçilecek Cumhurbaşkanının hangi yetkileri kullanacağına yönelik ön protokolün açıklanmasını istiyor. Altılı masada ‘koalisyon protokolünün’ vatandaşa geçmişteki koalisyon krizlerini hatırlatacağına yönelik tasa de bulunuyor. Ayrıyeten hala Cumhurbaşkanı adayının açıklanmaması ve geleceğe yönelik hiçbir somut adım atılmaması seçmen tabanında ‘Toplanıp toplanıp dağılıyorlar’ algısı oluşturdu. Seçmen tabanlarından bu toplantıların ‘Nafile turlara’ dönüştüğüne yönelik reaksiyonların yükseldiği altılı masaya, cumhurbaşkanı adayının açıklanması konusundaki baskılar da artıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ