AKP’li Şamil Tayyar’dan Pınar Gültekin kararına reaksiyon: ‘Hukuk cinayeti’

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘i katleden Cemal Metin Avcı ile cürüm kanıtlarını gizleyerek yok ettikleri gerekçesiyle suçlanan kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın yargılandığı davanın 13’üncü duruşması, Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Karar çıkan duruşmada mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl mahpus, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi.

AKP’Lİ ŞAMİL TAYYAR’DAN KARARA TEPKİ

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar da, Muğla’da katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 23 yıl mahpus cezası verilmesine reaksiyon gösterdi.

Twitter’dan açıklama yapan Tayyar, kararı “hukuk cinayeti” olarak niteledi ve Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nu (HSK) ‘göreve’ davet etti.

Tayyar şu sözleri kullandı:

  • Yakılarak katledilen Pınar Gültekin’in katiline verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının ‘haksız tahrik’ gerekçesiyle 23 yıla indirilmesi, hukuk cinayetidir. Yazıklar olsun. Vicdanların talebi, HSK bu kararı her istikametiyle incelemelidir.

“SANIK 14,5 YIL MAHPUS YATACAK”

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik’ indirimine Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezzan Epözdemir, “Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür. Bugün Muğla’da adalet ölmüştür” diyerek reaksiyon gösterdi. Epözdemir, “Diri canlı yakıyor, gömüyor, bütün kanıtları değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme prestij edip haksız tahrik indirimi uyguluyor” tabirlerini kullandı.

Epözdemir çok bahtsız bir karar olduğunu, bunu istinafa taşıyacaklarını söyleyerek ”Sanık Cemal Metin Avcı, 14,5 yıl mahpus yatacak” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Kısmı öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı konutundan ayrılmış, birebir gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan bireylerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü şahitlerinin tabirlerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, birinci tabirinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de kanıtlar ortaya konunca bir müddet arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin’i bağ konutunda öldürdüğünü, cansız vücudunu yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

ERDOĞAN, ‘HAK ETTİĞİ CEZAYI ALACAĞINDAN KUŞKUM YOKTUR’ DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pınar Gültekin’in katledilmesinin akabinde bir açıklama yayınlamış, “Pınar Gültekin’i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından kuşkum yoktur” tabirlerini kullanmıştı.

Erdoğan, “Dün bir cani tarafından hunharca katledilen Pınar Gültekin’in acısı bizleri acıya boğdu. Bayana karşı işlenen tüm hataları lanetliyorum. Bu canilerin ve işledikleri bu rezil cinayetlerin bizim medeniyetimizde de anlayışımızda da yaşantımızda da tek bir kum tanesi kadar yeri ve mazereti yoktur, olamaz. Daima birlikte bu şiddete karşı duracak, bunları millet olarak yeneceğiz. Pınar Gültekin’i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından kuşkum yoktur. Davanın şahsen takipçisi olacak, bir daha asla yaşamak istemediğimiz bayana şiddetin son bulması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Pınar Gültekin’e rahmet, kederli ailesine, arkadaşlarına, sevenlerine sabır diliyorum” demişti.