ABD’den Ukrayna’ya ek takviye: 4 HIMARS sistemi daha verecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaklaşık 50 ülkenin savunma bakanlarının katıldığı görüntü konferans sistemi ile yapılan Ukrayna Temas Grubu toplantısının açılışında konuştu.

Lloyd Austin, Rusya’nın, “Ukrayna’nın başşehri Kiev’i alma, Ukrayna hükümetini devirme ve Donbas bölgesini kolaylıkla ele geçirme” amaçlarının hiçbirini gerçekleştiremediğini belirterek, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın gerisinde durmaya devam edeceğini söyledi.

Austin, “Bu hafta içinde, Ukrayna için Başkan’ın (Joe Biden) yetkisiyle ABD ordusunun envanterinden yeni bir silah yardımı paketi açıklayacağız. Bu, Ağustos 2021’den bu yana Pentagon envanterinden Ukrayna’ya sağladığımız 16’ncı ekipman paketimiz olacak. Bu paket, Ukraynalıların çok aktif bir formda kullandığı ve savaş alanında kıymetli fark yaratan 4 HIMARS gelişmiş roket sistemlerini içerecek” dedi.

Austin, pakette ayrıyeten Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) mühimmatının da olacağı bilgisini verdi.

Austin ayrıyeten, İngiltere’nin Ukrayna’ya ÇNRA sistemleri verdiğini hatırlatarak, Almanya’nın sağlayacağı silahların da yakında Ukrayna’da olacağını lisana getirdi.

Pentagon şu ana kadar Ukrayna’ya toplam 12 HIMARS sistemi vermişti. Bu yeni paketteki 4 HIMARS sistemi ile ABD’nin Ukrayna’ya verdiği HIMARS sistemi sayısı 16’ya çıkacak.