AB dışişleri bakanları Lüksemburg’da: ‘Afrika’da kıtlık büyüyebilir’

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, başta besin ve güç güvenliği olmak üzere Ukrayna’daki savaşın tesirlerini görüşmek üzere bir ortaya geldi.

AB Dış Bağlar Kurulunun toplantısı, AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında Lüksemburg’da başladı.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Savaşın tesirleri yalnızca Ukrayna için değil tüm dünya için giderek çok tehlikeli hale geliyor. Bilhassa Afrika’da büyük bir kıtlık yaşanması ihtimaline karşı ihtarda bulunuyoruz. Güç ve besinde fiyatların artmasına ve kıtlığa neden olan şey savaştır. Bu krizin nedeni (Rusya’ya uygulanan) yaptırımlar değildir” açıklaması yaptı.

‘BM MESELEYE TAHLİL BULACAK’

AB’nin yaptırımlarının Rusya’nın besin ve gübre eserlerini kapsamadığını savunan Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya ilişkin tahılın ihraç edilmesini engellemesi nedeniyle kriz yaşadığını belirtti. Borrell, Rusya’ya Ukrayna limanlarına yönelik ablukayı kaldırma davetinde bulundu ve BM’nin probleme tahlil bulacağından emin olduğunu kaydetti.

Rusya’nın açlığı bir savaş silahı olarak kullanamayacağı, bundan sorumlu tutulması gerektiğini belirten Borrell, “Bu gerçek bir savaş suçudur” diye konuştu.

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısının bir kısmına bugün Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri de katılırken toplantıda Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü verilmesinin yanı sıra bilhassa güç alanında Körfez ülkeleriyle bağlar de ele alınıyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.