10 Ekim Gar Katliamı davasında siyasalların dinlenmesi talebine ret

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 10 Ekim Ankara Garı katliamıyla ilgili ana davadan evrakı ayrılan firari 16 sanık ile ‘örgüt yöneticiliği’ hatasından 18 yıl mahpusa çarptırılan sanık Erman Ekici’nin, ‘insanlığa karşı suç’ ve ‘kasten öldürme’ hatalarından yargılanmasına devam edildi. Evvelki celse verilen orta karar gereği, öbür bir evraktan tutuklu yargılanan IŞİD’in kelamda Türkiye buyruğu Kasım Güler, duruşmaya Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS’le katıldı.

Güler, “2014 yılında Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığı, 2015 yılı haziran ayında da yaralanarak hastanede 3 ay yattığını” söyledi. Mahkeme liderinin birtakım örgüt üyelerini sorması üzerine Güler, “IŞİD’in hudut ’emir’i İlhami Balı’yı Adana Ceza İnfaz Kurumu’nda birlikte tutuklu kaldığı devirden tanıdığını, IŞİD’in infazcısı Ahmet Güneş’le de tanıştığını” söyledi. SEGBİS sisteminde yaşanan meseleler nedeniyle tabiri tam olarak alınamayan Güler’in bir sonraki celsede, duruşma salonunda hazır bulundurulmasına karar verildi.

SİYASİLERİN DİNLENİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Müşteki (şikayetçi) avukatları, periyodun başbakanı Ahmet Davutoğlu ile birtakım siyasalların dinlenmesini talep etti. Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme, Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verilirken CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ile Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın şahit olarak dinlenmesi talebini de reddederek, duruşmayı erteledi.